آموزش وبلاگ نویسی

آموزش وبلاگ نویسی در پرشین بلاگ و پاسخ به پرسش های کاربران

پرسش و پاسخ های کوتاه
ساعت ٥:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۱۱/٢  

س : وقتی وبلاگم را به روز می کنم، پست قدیمی نمایش داده می شود.

ج : در ساختار اینترنت ایران مساله ای با عنوان کش سرور (cache Server) وجود دارد. یعنی سرویس دهنده های اینترنتی با هدف کاهش هزینه خود و افزایش سرعت اینترنت (البته افزایش کاذب) هنگامی که یک صفحه اینترنتی باز می شود، آن را در حافظه خود ذخیره کرده، و هنگامی که این صفحه اینترنتی دوباره درخواست می شود (شما قصد باز کردن مجدد آن را دارید) همان نسخه ذخیره شده بر روی حافظه به شما نمایش داده می شود. به این ترتیب هم سرویس دهنده ها هزینه کمتری بابت پهنای باند اینترنت پرداخت می کنند و هم ظاهرا بعضی سایت ها برای شما سریعتر باز می شوند ! اما نکته منفی این قضیه مربوط به آپدیت شدن سایت ها و وبلاگ هاست، چرا که کش آی اس پی ها بسته به نوع تنظیماتشان، از هر چند ساعت تا هر یک روز یک بار ممکن است آپدیت شوند.

 

س : وقتی داخل وبلاگم مطلب می نویسم و بعد در جستجوگر گوگل وبلاگم می آید نوشته های جدیدم نیست، اما وقتی از طریق ادرس خودم می روم مطالب هست چه کار کنم تا مطالبم در جستجوگر هم پیدا شوند ؟

ج : گوگل می بایست تا به صورت دوره ای وبلاگ شما را ایندکس کند ، بدین معنی که از صفحات به روز شده وبلاگتان یک نسخه ذخیره کرده و در بانک اطلاعات خود قرار دهد تا هنگامی که وبلاگ سرچ می شود آن صفحه به روز شده نمایش داده شود . بسته به اینکه وبلاگ شما چقدر فعالیت دارد، طول دوره ای که گوگل به وبلاگ شما سر می زند متفاوت خواهد بود. بعضی وبلاگ ها ساعاتی پس از به روز شدن در گوگل ایندکس می شوند و بعضی هر چند روز یا چند ماه یک بار.

 

س : نسخه پشتیبان چیست و چطور دریافت می شود ؟

ج : از قسمت صدور مطالب، و روز گزینه دریافت نسخه پشتیبان وبلاگ کلیک کنید. چند ثانیه طول می کشد و یک فایل در قالب Word برای شما آماده دریافت خواهد بود. این فایل حاوی تمامی پست های وبلاگ شما می باشد.

 

س : من دو وبلاگ دارم و نمی خواهم در قسمت پروفایل آن یکی نمایش داده شود.

ج : یکی از فلسفه های وجودی پروفایل تجمیع اطلاعات وبلاگ های شماست. اگر نمی خواهید مخاطبان شما از وجود وبلاگ دوم (یا یکی از وبلاگ هایتان) مطلع باشند، می بایست تا آن را در پروفایل جداگانه ای به ثبت برسانید.

 

س : برای تغییر آدرس وبلاگ خود باید چه کار کنم ؟

ج : از منوی ظاهر وبلاگ، روی گزینه تنظیمات عمومی وبلاگ کلیک کنید. آدرس مورد نظر خود را به جای آدرس فعلی وبلاگتان بنویسید و روی دکمه "آیا نام فوق آزاد است؟" کلیک کنید. در صورتی که پاسخ آری بود بر روی دکمه ذخیره کلیک کنید. به یاد داشته باشید با این کار، آدرس پیشین شما آزاد شده و امکان ثبت آن توسط دیگران وجود دارد.


کلمات کلیدی: پرسش و پاسخ