آموزش وبلاگ نویسی

آموزش وبلاگ نویسی در پرشین بلاگ و پاسخ به پرسش های کاربران

امکانات محیط کاربری و تنظیم آن ها
ساعت ٥:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۱۱/۱۱  

هنگامی که وارد محیط کاربری یکی از وبلاگ های خود می شوید، امکانات و تنظیمات وبلاگ مورد نظر در قالب یک ستون در سمت راست محیط کاربری شما نمایش داده شده است که شامل موارد زیر می باشند (برای سهولت در نمایش تصویر دو قسمت ستون در کنار یکدیگر آورده شده اند)

تنظیمات و امکانات وبلاگ

برای آشنایی با جزئیات بیشتر هر یک، بر روی ادامه مطلب کلیک نمائید.


نمایش وبلاگ : با کلیک بر روی این گزینه، می توانید آخرین نسخه از وبلاگ خود را در یک پنجره جدید مشاهده نمائید.

آمار وبلاگ : با کلیک بر روی این گزینه، آمار دقیقی از بازدیدکنندگان وبلاگ شما، نحوه ورود آن ها، صفحاتی که وبلاگ شما لینک داده اند و ... برای شما قابل مشاهده خواهد شد.

صفحه مدیریت مرکزی : با کلیک بر روی این گزینه، به صفحه اول (مدیریت مرکزی) وبلاگ باز خواهید گشت. لینک این صفحه با عنوان Home در بالای محیط کاربری نیز مشاهده می شود.

خروج از بخش مدیریت : هنگامی که کار شما با مدیریت وبلاگتان خاتمه می یابد، حتما این گزینه را کلیک کنید تا وقتی فرد دیگری پای آن سیستم قرار می گیرد قادر به دخل و تصرف در وبلاگ شما نباشد. این گزینه با عنوان Logout نیز در بالای صفحه کاربری تان وجود دارد.

ارسال مطلب جدید : مهمترین بخشی که همواره با آن سر و کار دارید و از طریق آن می توانید پنجره ارسال یادداشت جدید را باز کرده و متن مورد نظر خود را جهت درج در وبلاگ بنویسید.

مدیریت مطالب موجود : با استفاده از این گزینه، می توانید به ویرایش یا حذف مطالبی که پیش از این نگاشته اید بپردازید.

ایجاد صفحه جدید : از جمله امکانات سایت پرشین بلاگ، امکان ایجاد صفحاتی ثابت در وبلاگ می باشد. تفاوت این صفحات با پست های معمول شما در آن است که معمولا موارد خاصی هستند که علاقه دارید عنوان آن ها همیشه در صفحات وبلاگ شما قابل مشاهده باشند. در این صفحات امکان نظر دوستان وجود ندارد.

مدیریت صفحات موجود : در این قسمت می توانید صفحاتی را که برای وبلاگ خود ایجاد کرده اید ویرایش یا حذف نمائید.

آخرین نظرات خوانندگان : با مراجعه به این قسمت می توانید آخرین نظراتی را که خوانندگان وبلاگتان برای شما گذاشته اند مشاهده نمائید.

انتخاب قالب جدید : در این بخش قالب های متنوعی به شما نمایش داده خواهد شد که می توانید از آن میان یکی را انتخاب کنید. ویژگی قالب های موجود در این قسمت آن است که می توانید در بخش سفارشی کردن قالب آن ها را تغییر دهید.

تنظیمات عمومی وبلاگ : از جمله مهمترین بخش های مدیریتی وبلاگتان می باشد. در این قسمت می توانید آدرس وبلاگ خود را تغییر دهید، همچنین عنوان وبلاگ و متن درباره وبلاگ که زیر آن نمایش داده می شود نیز از این بخش قابل تغییر هستند.
نوع آرشیو مطالب، آزاد یا غیرفعال بودن نظردهی برای وبلاگ، تعداد مطالب نمایش داده شده در صفحه اول وبلاگ و همچنین نمایش یا عدم نمایش آیتم های مختلف وبلاگ قابل تنظیم هستند.

سفارشی کردن قالب : از جمله امکانات منحصر به فرد پرشین بلاگ است. در این قسمت، در صورتی که قالب انتخابی شما از جمله قالب های استاندارد پرشین بلاگ باشد، می توانید اجزای مختلف آن همچون رنگ پس زمینه، رنگ ستون، اندازه و رنگ فونت در بخش های مختلف و ... را تغییر دهید.

ویرایش کد قالب : در صورتی که تمایل داشته باشید از دیگر قالب هایی که برای پرشین بلاگ طراحی شده اند استفاده نمائید، لازم است تا کد مربوط به آن قالب را در این قسمت به جای کد موجود قرار دهید.
همچنین در صورتی که تمایل به تغییر کدهای مربوط به وبلاگ دارید می بایست در این قسمت این کار را انجام دهید.

کدهای اختصاصی کاربر : کدهای اختصاصی کاربر شامل کدهایی مانند شمارنده ، لوگوی دوستان ، کد پخش کردن موسیقی در وبلاگ و مانند آن را شامل می شود که می توانید آنها را در این بخش قرار دهید تا در ستون کناری وبلاگ شما قرار گیرد.
همچنین کدهای لوگوهای سه گوش حمایتی را که مایلید در وبلاگ شما نمایش داده شود می توانید در همین صفحه وارد کنید. برای مشاهده کد لوگوهای سه گوش به این آدرس  مراجعه نمایید.

مدیریت لینک دوستان : در این قسمت می توانید لینک دوستان و لینک های مرتبط با وبلاگ خود را قرار دهید.

مدیریت نویسندگان : در صورتی که تمایل دارید وبلاگ شما به حالت گروهی درآمده و یک یا چند نفر از دوستانتان در نگارش آن مشارکت داشته باشند، از این قسمت می توانید برای دوستانتان دعوت نامه همکاری را ارسال نمائید.

مدیریت کلمات کلیدی : در این قسمت می توانید کلمات کلیدی وبلاگ خود را ویرایش و حذف نمائید.

اتصال وبلاگ به دامنه شخصی : در صورتی که تمایل دارید وبلاگ شما بر روی دامنه شخصی تان باز شود، به این قسمت مراجعه کرده و با استفاده از راهنما، این کار را انجام دهید.

دریافت نسخه پشتیبان وبلاگ : اگر می خواهید از محتویات وبلاگ خود یک فایل پشتیبان تهیه نمائید، کافی است بر روی این قسمت کلیک کنید تا مطالب وبلاگتان در قالب یک فایل با فورمت word در اختیار شما قرار گیرد.

 


کلمات کلیدی: مدیریت وبلاگ